2010 Devil's Bowl
Sponsors

Website Design By Pete "The Fast Greek" Hronas
Copyright Devil's Bowl Speedway 2010 All Rights Reserved

2010 Devil's Bowl Season

 

 

 

Mesquite, TX (Oct 16) –

Lucas Oil ASCS Outlaw Sprint Cars


Heat -- 1. #57 Shane Stewart, Pittsboro, Ind.; 2. #6 Kyle Hirst, Loomis, Calif.; 3. #45K Kolt Walker, Graham; 4. #4 Eric Baldaccini, Keller; 5. #14 Michael Lang, Mesquite; 6. #22 Koby Barksdale, Norman, Okla.; 7. #03 Joe Wood, Jr., Oklahoma City, Okla.; 8. #31 Brandon Berryman, Missouri City; 9. #1 Sammy Swindell, Bartlett, Tenn.

Heat 2 -- 1. #7 Don Young, Bartlett, Tenn.; 2. #27 Andy Shouse, Oklahoma City, Okla.; 3. #10A Ricky Logan, Knoxville, Iowa; 4. #3X Michael Dupuy, Amite, La.; 5. #20S Sheldon Barksdale, Norman, Okla.; 6. #58 Gary Floyd, San Angelo; 7. #5C Chris Coker, Greenville; 8. #6S Justin Spoerl, Mesquite; 9. #3S John Carney, El Paso.

Heat 3 -- 1. #95 Matt Covington, Glenpool, Okla.; 2. #1J Danny Jennings, Norman, Okla.; 3. #14E Tommy Bryant, Montgomery; 4. #18 Tony Bruce, Jr., Liberal, Kan.; 5. #165 Haley Arnold, Sedalia, Mo.; 6. #45 Martin Edwards, Mesquite; 7. #22K Kevin Barksdale, Norman, Okla.; 8. #24 David Gailley, Forney; DNS - #74X Joshua Hodges, Tijeras, N.M.

Heat 4 -- 1. #74E Claud Estes, Godley; 2. #94 Danny Wood, Norman, Okla.; 3. #7M Kevin Ramey, Fort Worth; 4. #10 George White, Fort Worth; 5. #51S Beau Smith, Texas City; 6. #87X Strike Hill, Jones, Okla.; 7. #5M Miranda Arnold, Sedalia, Mo.; 8. #22A Dan Adkins, Amarillo.

Heat 5 -- 1. #88 Tim Crawley, Bentonfs, Ark.; 2. #71 Channin Tankersley, Highlands; 3. #77X Wayne Johnson, Knoxville, Iowa; 4. #9X Gary Wright, Hooks; 5. #29 Larry Long, Crandall; 6. #87 Aaron Reutzel, Clute; 7. #30 Brandon Corn, Gause; 8. #51W Wes Miller, Santa Fe.

Heat 6 -- 1. #21 Brian Brown, Grain Valley, Mo.; 2. #50Z Zach Chappell, Talala, Okla.; 3. #0C Preston Peebles, Lubbock; 4. #97B Aaron Berryhill, Broken Arrow, Okla.; 5. #93 Dustin Morgan, Collinsville, Okla.; 6. #3G Darren Long, Elida, Ohio; 7. #45P J.P. Bailey, Collinsville, Okla.; 8. #5 Jerod Roller, Olive Branch, Miss.

B-Main 1 -- 1. #4 Eric Baldaccini, Keller; 2. #45K Kolt Walker, Graham; 3. #94 Danny Wood, Norman, Okla.; 4. #45 Martin Edwards, Mesquite; 5. #3G Darren Long, Elida, Ohio; 6. #29 Larry Long, Crandall; 7. #14E Tommy Bryant, Montgomery; 8. #20S Sheldon Barksdale, Norman, Okla.; 9. #5 Jerod Roller, Olive Branch, Miss.; 10. #165 Haley Arnold, Sedalia, Mo.; 11. #5C Chris Coker, Greenville; DNS - #6S Justin Spoerl, Mesquite; DNS - #1 Sammy Swindell, Bartlett, Tenn.

B-Main 2 -- 1. #10A Ricky Logan, Knoxville, Iowa; 2. #18 Tony Bruce, Jr., Liberal, Kan.; 3. #50Z Zach Chappell, Talala, Okla.; 4. #14 Michael Lang, Mesquite; 5. #22 Koby Barksdale, Norman, Okla.; 6. #45P J.P. Bailey, Collinsville, Okla.; 7. #30 Brandon Corn, Gause; 8. #24 David Gailley, Forney; 9. #58 Gary Floyd, San Angelo; 10. #51W Wes Miller, Santa Fe; 11. #03 Joe Wood, Jr., Oklahoma City, Okla.; 12. #9X Gary Wright, Hooks; DNS - #3S John Carney, El Paso.

B-Main 3 -- 1. #3X Michael Dupuy, Amite, La.; 2. #97B Aaron Berryhill, Broken Arrow, Okla.; 3. #0C Preston Peebles, Lubbock; 4. #87 Aaron Reutzel, Clute; 5. #93 Dustin Morgan, Collinsville, Okla.; 6. #87X Strike Hill, Jones, Okla.; 7. #74X Joshua Hodges, Tijeras, N.M; 8. #51S Beau Smith, Texas City; 9. #5M Miranda Arnold, Sedalia, Mo.; 10. #10 George White, Fort Worth; 11. #31 Brandon Berryman, Missouri City; 12. #22A Dan Adkins, Amarillo; 13. #22K Kevin Barksdale, Norman, Okla..

A-Main -- 1. #53 Jack Dover, Springfield, Neb.; 2. #41 Jason Johnson, Greenville; 3. #99 Brady Bacon, Broken Arrow, Okla.; 4. #45X Johnny Herrera, Albuqueque, N.M; 5. #77X Wayne Johnson, Knoxville, Iowa; 6. #21 Brian Brown, Grain Valley, Mo.; 7. #88 Tim Crawley, Benton, Ark.; 8. #95 Matt Covington, Glenpool, Okla.; 9. #6 Kyle Hirst, Loomis, Calif.; 10. #3X Michael Dupuy, Amite, La.; 11. #57 Shane Stewart, Pittsboro, Ind.; 12. #94 Danny Wood, Norman, Okla.; 13. #50Z Zach Chappell, Talala, Okla.; 14. #18 Tony Bruce, Jr., Liberal, Kan.; 15. #27 Andy Shouse, Oklahoma City, Okla.; 16. #1J Danny Jennings, Norman, Okla.; 17. #10A Ricky Logan, Knoxville, Iowa; 18. #97B Aaron Berryhill, Broken Arrow, Okla.; 19. #74E Claud Estes, Godley; 20. #4 Eric Baldaccini, Keller; 21. #71 Channin Tankersley, Highlands; 22. #7 Don Young, Bartlett, Tenn.; 23. #7M Kevin Ramey, Fort Worth; 24. #45K Kolt Walker, Graham.

USA Modifieds

Heat 1 -- 1. 39 Rick McCommas, Balch Springs; 2. #PS3 Brandon McElroy, North Richland Hills; 3. #29B Thomas Blackwell, Crandall; 4. #05 Michael Grubbs, Sachse; 5. #88XX Bobby Malchus, Red Oak; 6. #4 Tracy Adams, Rowlett; 7. #316 Cary Bartoo, Trenton; 8. #60X Tom Earl III, Kaufman; 9. #25D Donnie Shipp, Princeton.

Heat 2 -- 1. #18S Cody Smith, Kaufman; 2. #41M Steve McMackin, Greenville; 3. #19 Richard McGibboney, Dallas; 4. #8X Michael Needham, Grand Prairie; 5. #36T Trent Dorman, Mesquite; 6. #1S Ronnie Sigman, Dallas; 7. #02 Gary Corbin, Ennis; 8. #24 Jeff Beville, Lawton, Okla.

A-Main -- 1. #6L Richard Miller, Terrell; 2. #88XXX Clyde Dunn, Jr., Sunnyvale; 3. #75 Patrick Daniel, Wills Point; 4. #88XX Bobby Malchus, Red Oak; 5. #18S Cody Smith, Kaufman; 6. #19 Richard McGibboney, Dallas; 7. #PS3 Brandon McElroy, North Richland Hills; 8. #60X Tom Earl III, Kaufman; 9. #1S Ronnie Sigman, Dallas; 10. #29B Thomas Blackwell, Crandall; 11. #81 Danny Caldwell, Princeton; 12. #36T Trent Dorman, Mesquite; 13. #25D Donnie Shipp, Princeton; 14. #05 Michael Grubbs, Sachse; 15. #39 Rick McCommas, Balch Springs; 16. #316 Cary Bartoo, Trenton; 17. #8X Michael Needham, Grand Prairie; 18. #4 Tracy Adams, Rowlett; 19. #24 Jeff Beville, Lawton, Okla.; 20. #02 Gary Corbin, Ennis; DQ - Rough Driving #41M Steve McMackin, Greenville.

USA Limited Modifieds

Heat 1 -- 1. #39 Jimmy Staats, Edgewood; 2. #V8 Robert Vetter, Wolfe City; 3. #71M Jason Gore, Seagoville; 4. #27 Craig Fields, Wylie; 5. #165 David Jones, Mesquite; 6. #T2 Todd Short, Denison.

Heat 2 -- 1. #02 Brian Short, Denison; 2. #37 Richard Strain, Ennis; 3. #85 Tim Simmons, Mesquite; 4. #75 Kyle Nelson, Mansfield; 5. #85X Keith Martin, Ft. Worth; 6. #16 Wes Milliorn, Red Oak.

Heat 3 -- 1. #64 David Ferguson, Mansfield; 2. #127 Tommy McKinley, Seagoville; 3. #76 Anthony McCollom, Denton; 4. #24L Jeff London, Wolfe City; 5. #20 Clint Friedley, Seagoville; 6. #00X Euvell Grubbs, Sachse.

Heat 4 -- 1. #33 Pepper Rhea Kuykendall, Cedar Hill; 2. #54 David Redman, Haslet; 3. #Z71 Terry Pritchett, Palmer; 4. #24 Jake Upchurch, North Richland Hills; 5. #43 Chas Kozlovsky, Ennis; 6. #6M Kevin Manning, Dallas.

B-Main -- 1. #24 Jake Upchurch, North Richland Hills; 2. #75 Kyle Nelson, Mansfield; 3. #85X Keith Martin, Ft. Worth; 4. #24L Jeff London, Wolfe City; 5. #T2 Todd Short, Denison; 6. #27 Craig Fields, Wylie; 7. #20 Clint Friedley, Seagoville; 8. #43 Chas Kozlovsky, Ennis; 9. #165 David Jones, Mesquite; 10. #16 Wes Milliorn, Red Oak; 11. #6M Kevin Manning, Dallas; 12. #00X Euvell Grubbs, Sachse.

A-Main -- 1. #56 Troy Taylor, Fort Worth; 2. #1* Jason Troutman, Sunnyvale; 3. #711 Michael Daniels, Caddo Mills; 4. #127 Tommy McKinley, Seagoville; 5. @75 Kyle Nelson, Mansfield; 6. #85X Keith Martin, Ft. Worth; 7. #37 Richard Strain, Ennis; 8. #64 David Ferguson, Mansfield; 9. #V8 Robert Vetter, Wolfe City; 10. #54 David Redman, Haslet; 11. #24L Jeff London, Wolfe City; 12. #85 Tim Simmons, Mesquite; 13. #33 Pepper Rhea Kuykendall, Cedar Hill; 14. #49 Chris Cleveland, Dallas; 15. #39 Jimmy Staats, Edgewood; 16. #76 Anthony McCollom, Denton; 17. #71M Jason Gore, Seagoville; 18. #24 Jake Upchurch, North Richland Hills; 19. #Z71 Terry Pritchett, Palmer; 20. #02 Brian Short, Denison.

October 16, 2010
Lucas Oil ASCS Outlaw Sprints Winter Nationals Champion - #53 Jack Dover

October 16, 2010
USA Modifieds Winter Nationals Feature Winner -
#6L Richard Miller

October 16, 2010
USA Limited Modifieds Winter Nationals Feature Winner - #56 Troy Taylor

aaaaaaaaaaaaiii