2010 Devil's Bowl
Sponsors

Website Design By Pete "The Fast Greek" Hronas
Copyright Devil's Bowl Speedway 2010 All Rights Reserved

2010 Devil's Bowl Season

 

 

 

 

Mesquite, TX (Sept 4) –

ASCS Outlaw Sprint Cars


Heat -- 1. #2L Logan Payne, Dallas; 2. #4 Eric Baldaccini, Keller; 3. #12 Dale Wester, Ovilla; 4. #45 Martin Edwards, Mesquite; 5. #59 Marty Stanford, Frisco; 6. #13 Strike Hill, Jones, Okla.; 7. #16W Ray Welnack, Dallas; 8. #22 Dan Adkins, Amarillo; 9. #29L Larry Long, Crandall.

Qualifier -- 1. #13 Strike Hill, Jones, Okla.; 2. #4 Eric Baldaccini, Keller; 3. #2L Logan Payne, Dallas; 4. #45 Martin Edwards, Mesquite; 5. #12 Dale Wester, Ovilla; 6. #22 Dan Adkins, Amarillo; DNS - #59 Marty Stanford, Frisco; DNS - #16W Ray Welnack, Dallas; DNS - #29L Larry Long, Crandall.

A Main -- 1. #4 Eric Baldaccini, Keller; 2. #2L Logan Payne, Dallas; 3. #12 Dale Wester, Ovilla; 4. #13 Strike Hill, Jones, Okla.; 5. #16W Ray Welnack, Dallas; 6. #29L Larry Long, Crandall; 7. #22 Dan Adkins, Amarillo; 8. #59 Marty Stanford, Frisco; DNS - #45 Martin Edwards, Mesquite;

Late Models

Heat 1 -- 1. #ZZ Sloppy Hogg, Arlington; 2. #21 Darren Ellis, Quinlan; 3. #3T Jason Trevathan, Kaufman; 4. #22 Brandon Barber, Combine; 5. #29 Ronnie Long, Mesquite; 6. #B23 Bill Blue, Allen; 7. #85 Bob Ewell, Forney.

Heat 2 -- 1. #12 Johnny Philpot, Jr., Sunnyvale; 2. #75 Patrick Daniel, Wills Point; 3. #98 Troy Tindall, Maybank; 4. #6 Jeff Jones, Dallas; 5. #17M Phil Miller, Plano; 6. #71A Jeff Crane, Tyler.

Heat 3 -- 1. #82 Max Eddie Thomas, Quinlan; 2. #28B Wendall Bolden, Greenville; 3. #71R Chris Tarrant, Greenville; 4. #77 Marcus Baxter, Sachse; 5. #8 Skip O'Neal, Midolothian; 6. #84 Tom Lorenz, Mesquite.

A Main -- 1. #12 Johnny Philpot, Jr., Sunnyvale; 2. #75 Patrick Daniel, Wills Point; 3. #21 Darren Ellis, Quinlan; 4. #98 Troy Tindall, Maybank; 5. #6 Jeff Jones, Dallas; 6. #ZZ Sloppy Hogg, Arlington; 7. #71R Chris Tarrant, Greenville; 8. #3T Jason Trevathan, Kaufman; 9. #8 Skip O'Neal, Midolothian; 10. #84 Tom Lorenz, Mesquite; 11. #71A Jeff Crane, Tyler; 12. #85 Bob Ewell, Forney; 13. #77 Marcus Baxter, Sachse; 14. #17M Phil Miller, Plano; 15. #22 Brandon Barber, Combine; 16. #28B Wendall Bolden, Greenville; 17. #82 Max Eddie Thomas, Quinlan; DNS - #29 Ronnie Long, Mesquite; DNS - #B23 Bill Blue, Allen.

USA Modifieds

Heat 1 -- 1. #39 Rick McCommas, Balch Springs; 2. #V8 Rick Preddy, Aubrey; 3. #19 Richard McGibboney, Dallas; 4. #17 Brad Lasater, Garland; 5. #29B Thomas Blackwell, Dallas; 6. #20 Terry Pritchett, Palmer; 7. #88X Clyde Dunn, Jr., Sunnyvale; 8. #05 Michael Grubbs, Sachse.


Heat 2 -- 1. #75 Patrick Daniel, Wills Point; 2. #02 Gary Corbin, Ennis; 3. #6L Richard Miller, Terrell; 4. #81 Danny Caldwell, Princeton; 5. #1S Ronnie Sigman, Dallas; 6. #77 Randy Kirkland, Mesquite; 7. #9 Shane Killingsworth, Dallas.

A Main -- 1. #6L Richard Miller, Terrell; 2. #39 Rick McCommas, Balch Springs; 3. #75 Patrick Daniel, Wills Point; 4. #02 Gary Corbin, Ennis; 5. #29B Thomas Blackwell, Dallas; 6. #19 Richard McGibboney, Dallas; 7. #1S Ronnie Sigman, Dallas; 8. #17 Brad Lasater, Garland; 9. #05 Michael Grubbs, Sachse; 10. #V8 Rick Preddy, Aubrey; 11. #81 Danny Caldwell, Princeton; 12. #20 Terry Pritchett, Palmer; 13. #77 Randy Kirkland, Mesquite; DNS - #9 Shane Killingsworth, Dallas; DNS - #88X Clyde Dunn, Jr., Sunnyvale.

USA Limited Modifieds

Heat 1 -- 1. #56 Jimmy Criswell, III, Cedar Hill; 2. #25 Tony Staats, Terrell; 3. #34 Blake Parker, Seagoville; 4. #19 Jeff McGibboney, Dallas; 5. #37 Richard Strain, Ennis; 6. #33 Pepper Rhea Kuykendall, Cedar Hill.

Heat 2 -- 1. #39 Jimmy Staats, Edgewood; 2. #1* Jason Troutman, Sunnyvale; 3. #71M Tommy McKinley, Seagoville; 4. #00X Euvell Grubbs, Sachse; 5. #92 Dakota Sims, Seagoville; 6. #99H Rickey Haney, Seagoville.

Heat 3 -- 1. #711 Michael Daniels, Caddo Mills; 2. #7X Steve Morris, Forney; 3. #27 Craig Fields, Wylie; 4. #71 Robert Vetter, Wolfe City; 5. #120 Jason Gore, Combine; 6. #85 Tim Simmons, Mesquite.

Heat 4 -- 1. #37M Mike Meeks, Jr., Mesquite; 2. #49 Chris Cleveland, Dallas; 3. #76 Anthony McCollom, Denton; 4. #16 Rick Harger, DeSoto; 5. #50 Steve Sickels, Rowlett; 6. #43 Ches Kozlovsky, Ennis.

B-Main -- 1. #37 Richard Strain, Ennis; 2. #120 Jason Gore, Combine; 3. #33 Pepper Rhea Kuykendall, Cedar Hill; 4. #50 Steve Sickels, Rowlett; 5. #99H Rickey Haney, Seagoville; 6. #43 Ches Kozlovsky, Ennis; 7. #92 Dakota Sims, Seagoville; DNS - #85 Tim Simmons, Mesquite.

A Main -- 1. #56 Jimmy Criswell, III, Cedar Hill; 2. #711 Michael Daniels, Caddo Mills; 3. #39 Jimmy Staats, Edgewood; 4. #49 Chris Cleveland, Dallas; 5. #25 Tony Staats, Terrell; 6. #37M Mike Meeks, Jr., Mesquite; 7. #1* Jason Troutman, Sunnyvale; 8. #71 Robert Vetter, Wolfe City; 9. #76 Anthony McCollom, Denton; 10. #27 Craig Fields, Wylie; 11. #7X Steve Morris, Forney; 12. #33 Pepper Rhea Kuykendall, Cedar Hill; 13. #37 Richard Strain, Ennis; 14. #71M Tommy McKinley, Seagoville; 15. #34 Blake Parker, Seagoville; 16. #19 Jeff McGibboney, Dallas; 17. #120 Jason Gore, Combine; 18. #16 Rick Harger, DeSoto; 19. #00X Euvell Grubbs, Sachse; DNS - #50 Steve Sickels, Rowlett.
.

RaceSaver 305 Super Sprints

Heat --
1. #1 Rodney Stanford, McKinney; 2. #3 Raven Culp, Mesquite; 3. #73 Billy Page, Mineola; 4. #3X Matt Myers, Flint

A Main --1. #1 Rodney Stanford, McKinney; 2. #3 Raven Culp, Mesquite; 3. #73 Billy Page, Mineola; 4. #3X Matt Myers, Flint

Street Stocks

Heat 1 -- 1. #68 Richard Murray, Rowlett; 2. #8 Mark Ross, Royse City; 3. #29 Tim McManus, Dallas; 4. #6 Tandy Boroughs, Mesquite; 5. #26W John Wood, Jr., Kaufman; 6. #82M Kyle Money, Mesquite; 7. #26 Brandon Leopolos, Seagoville; 8. #12 James Shaw, Jr., Wichita Falls.

Heat 2 -- 1. #75 Wally Beaty, Mesquite; 2. #74 Jason Copeland, Quinlan; 3. #12 Jeremy Shawver, Terrell; 4. #00H Harry Hronas, Sunnyvale; 5. #77S Scott Prather, Combine; 6. #35 Terry Carter, Mesquite; 7. #00 Mike Clugston, Sr., Royce City.

A Main -- 1.  #75 Wally Beaty, Mesquite; 2. #00H Harry Hronas, Sunnyvale; 3. #35 Terry Carter, Mesquite; 4. #6 Tandy Boroughs, Mesquite; 5. #00 Mike Clugston, Sr., Royse City; 6. #26W John Wood, Jr., Kaufman; 7. #77S Scott Prather, Combine; 8. #82M Kyle Money, Mesquite; 9. #8 Mark Ross, Royse City; 10. #26 Brandon Leopolos, Seagoville; 11. #29 Tim McManus, Dallas; 12. #12 Jeremy Shawver, Terrell; 13. #74 Jason Copeland, Quinlan; 14. #68 Richard Murray, Rowlett; DNS - #12 James Shaw, Jr., Wichita Falls.

September 4, 2010
ASCS Sprints Feature Winner - Eric Baldaccini

September 4, 2010
Late Models Feature Winner - Johnny Philpot, Jr.

September 4, 2010
USA Modifieds Feature Winner - Richard Miller

September 4, 2010
USA Limited Modified Feature Winner - Jimmy Criswell III

September 4, 2010
Street Stock Feature Winner - Wally Beaty

aaaaaaaaaaaaiii